Paavo Tynell, vägglampa, modell 10330, Taito, 1900-talets mitt.
Polerad mässing med genombrutet stjärnmönster och slitsperforering. Två ljuspunkter. Runt väggfäste. Bär tillverkarens stämpel.
Höjd 41 cm, bredd 16,5 cm, djup 18 cm.
Åldersrelaterat slitage. Elektrifieringen garanteras inte av Bukowskis.
The model was part of the assortment in the Finland House in New York.