Madeleine Pyk – en samling F769

Relief, Artek 1960-tal.

Relief, Artek 1960-tal.

Föreställande det av Alvar Aalto formgivna solfjäderbenet. Höjd 27 cm. Bredd 17 cm.

Åldersrelaterat slitage. Märken. Torrsprickor. Solfjäderbenet är löst från bakstycket.

Relieferna tillverkades som dekorationer till Artek-affärerna och tilldelades personalen som gåva. Senja Vesterinen erhöll denna relief av verkställande direktören Ruth Korhonen för sitt förtjänstfulla arbete i Artek affären i Åbo.

Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977