1297944

Maija Heikinheimo

(Finland, 1908-1963)
Maija heikinheimo, golvlampa, modell 803 b, valaistustyö.

Maija Heikinheimo, golvlampa, modell 803 B, Valaistustyö.

Skaft och fotplattan med läderklädsel. Bär tillverkarens stämpel. Total höjd 168 cm. Skärmens diameter 70 cm.

Ställvis omfattande slitage och skador. Elektrifieringen garanteras inte av Bukowskis.

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977

Utropspris
1 000 - 1 200 EUR