Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281

Maria Lindeman

(Finland)
Maria Lindeman
(Finland)

Maria Lindeman, golvlampa, modell K10-2, Idman, 1900-talets mitt.

Polerad mässing samt svartlackerad metall. Konformade glasskärmar. Bär tillverkarens stämpel. Höjd 138-149 cm.

Åldersrelaterat slitage och märken. Elektrifieringen garanteras inte av Bukowskis.

Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13