Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281

Kai Ruokonen

(Finland, 1940-2010)
Kai Ruokonen
(Finland, 1940-2010)

Kai Ruokonen, golvlampa, Orno 1970-tal.

Mässing. Höjd 141 cm. Diameter 38 cm.

Åldersrelaterat slitage och märken. Anlöpningar. Elektrifieringen garanteras inte av Bukowskis.

Proveniens

Hotell Vaakuna, Helsingfors.

Klubbat pris
4 600
47 472
5 263
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
Budhistorik (16 bud)
25 apr 2021 14:55
4 600 EUR
25 apr 2021 14:55
4 400 EUR
25 apr 2021 14:54
4 200 EUR
25 apr 2021 14:53
4 000 EUR
25 apr 2021 14:53
4 000 EUR
25 apr 2021 14:53
3 800 EUR
25 apr 2021 14:53
3 700 EUR
25 apr 2021 14:32
3 600 EUR
25 apr 2021 14:32
3 500 EUR
24 apr 2021 16:41
3 200 EUR
24 apr 2021 11:03
3 100 EUR
24 apr 2021 11:03
3 000 EUR
23 apr 2021 15:10
2 400 EUR
10 apr 2021 21:48
800 EUR
10 apr 2021 13:05
600 EUR
9 apr 2021 18:29
100 EUR

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13