Kan inte nå servern

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

Paavo Tynell, taklampor, ett par, modell 9029/4, Taito, 1900-talets mitt.

För fyra ljuspunkter. Polerad mässing, glaskupor och lövdekorationer. Bär tillverkarens stämpel. Höjd 82 cm. Total diameter ca 70 cm.

Åldersrelaterat slitage. Böjda delar. Renoverad. Senare lövdekorationer. Elektrifieringen garanteras inte av Bukowskis.

Formgivare

Paavo Tynell (1890–1973) började sin bana som plåtslagarlärling och utbildade sig samtidigt vid Centralskolan för konstflit, där hans skicklighet tidigt uppmärksammades. År 1918 grundade han företaget Taito Ab i Helsingfors tillsammans med flera framstående konstnärer och industrimän.
Taito Ab:s verksamhet omfattade till en början både smedja och gjuteri, men efter nedläggningen av gjuteriet inriktade man sig på hantverksföremål i tenn under 1920- och 1930-talen, samt på belysningsarmaturer som blev företagets huvudprodukt. År 1953 fusionerades Taito Ab med Idman Ab, vilket så småningom ledde till att Taito upplöstes.
Under 1950-talet expanderade företaget internationellt och exporterade armaturer till USA, bland annat till Finland House i New York och FN:s högkvarter.
Paavo Tynell räknas i dag som en av Finlands mest betydelsefulla industridesigners.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
8 900
E
U
R
92 916
S
E
K
10 067
USD
Utropspris
8 000 - 10 000 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (26 bud)
10
25 apr 2021 17:09
8 900 EUR
14
25 apr 2021 17:08
8 700 EUR
10
A
25 apr 2021 17:07
8 500 EUR
14
25 apr 2021 17:07
8 400 EUR
10
25 apr 2021 16:52
8 200 EUR
11
A
25 apr 2021 14:27
8 000 EUR
13
25 apr 2021 14:27
7 800 EUR
11
A
25 apr 2021 12:30
7 600 EUR
12
25 apr 2021 12:30
7 400 EUR
11
A
25 apr 2021 11:57
7 200 EUR
12
25 apr 2021 11:57
7 000 EUR
11
A
25 apr 2021 11:53
6 800 EUR
12
25 apr 2021 11:53
6 600 EUR
11
24 apr 2021 12:05
6 400 EUR
10
23 apr 2021 8:37
3 000 EUR
9
22 apr 2021 17:41
1 600 EUR
5
17 apr 2021 17:37
1 250 EUR
8
17 apr 2021 9:39
1 200 EUR
7
17 apr 2021 4:37
1 000 EUR
5
16 apr 2021 15:28
340 EUR
6
12 apr 2021 0:03
320 EUR
5
11 apr 2021 21:46
140 EUR
4
11 apr 2021 19:59
130 EUR
3
10 apr 2021 14:33
120 EUR
2
10 apr 2021 10:27
110 EUR
1
9 apr 2021 18:20
100 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Anna Rosenius
Helsingfors
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–12
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 10–13
+358-9-668 91 10

Kundservice