Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

Paavo Tynell, taklampa, modell K1-9/5 Idman 1900-talets mitt.

Mässing, opalglas. Fem ljuspunkter, mässingsdekorationer. Stämplad Idman. Total höjd ca 87 cm, diameter ca 60 cm.

Åldersrelaterat slitage. Ej funktionstestad. Elektrifieringen garanteras inte av Bukowskis.

Formgivare

Klubbat pris
3 600
37 944
4 120
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
Budhistorik (21 bud)
8
25 apr 2021 17:24
3 600 EUR
25 apr 2021 17:24
3 500 EUR
25 apr 2021 17:23
3 200 EUR
8
25 apr 2021 17:23
3 100 EUR
25 apr 2021 17:22
2 900 EUR
8
25 apr 2021 17:22
2 800 EUR
25 apr 2021 17:22
2 601 EUR
25 apr 2021 17:22
2 501 EUR
25 apr 2021 17:17
2 400 EUR
25 apr 2021 17:17
2 300 EUR
25 apr 2021 17:16
2 200 EUR
25 apr 2021 17:16
2 100 EUR
25 apr 2021 15:57
2 000 EUR
25 apr 2021 15:07
1 250 EUR
25 apr 2021 13:39
1 200 EUR
22 apr 2021 14:45
1 100 EUR
20 apr 2021 15:35
1 050 EUR
20 apr 2021 5:44
1 000 EUR
17 apr 2021 23:09
520 EUR
17 apr 2021 4:40
500 EUR
11 apr 2021 21:47
30 EUR