1301740

Tapio Wirkkala

(Finland, 1915-1985)
Tapio wirkkala, skål, sterlingsilver, stämplad tw, kultakeskus, tavastehus 1972.

Tapio Wirkkala, Skål, sterlingsilver, stämplad TW, Kultakeskus, Tavastehus 1972.

Hamrad yta. Diameter 22 cm, höjd 9 cm. Vikt 580 g. Stämplad "KÄSITYÖ" (handgjord).

Smärre slitage.

Nan Jarjis
Nan Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492

Utropspris
600 - 800 EUR