Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281

Saara Hopea

(Finland, 1925-1984)
Saara Hopea
(Finland, 1925-1984)

Saara Hopea, kryddställ för Wärtsilä /Kone ja Silta, 1950-tal.

Vitt ställ med sex olikfärgade kryddburkar. Längd 45,5 cm. Höjd 6,5 cm.

Åldersrelaterat slitage. Märken. Ett lock med emaljskador.

Formgivare

Utropspris
600 - 800 EUR

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13