Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

Paavo Tynell, takkrona, Taito

Beställningasarbete tillverkat för Gamla träkyrkan i Lahtis.
Mässingstomme. För åtta ljuspunkter med ljushylsor i vitmålad metall. Blomformade mässingsdekorationer. Total höjd 96 cm. Diameter 85 cm.

Åldersrelaterat slitage och märken. Böjda delar i stommen. Elektrifieringen garanteras inte av Bukowskis.

Proveniens

Gamla kyrkan i Lahtis.

Formgivare

Utropspris
10 000 - 12 000 EUR

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13