Kan inte nå servern

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

Paavo Tynell, taklampor, ett par, modell 9029/6, Taito, 1900-talets mitt.

För sex ljuspunkter. Polerad mässing, glaskupor och lövdekorationer. Den ena bär tillverkarens stämpel. Höjd 90 cm. Total diameter ca 100 cm.

Åldersrelaterat slitage. Böjda delar. Renoverade och kompletterade. Elektrifieringen garanteras inte av Bukowskis.

Formgivare

Paavo Tynell (1890–1973) började sin bana som plåtslagarlärling och utbildade sig samtidigt vid Centralskolan för konstflit, där hans skicklighet tidigt uppmärksammades. År 1918 grundade han företaget Taito Ab i Helsingfors tillsammans med flera framstående konstnärer och industrimän.
Taito Ab:s verksamhet omfattade till en början både smedja och gjuteri, men efter nedläggningen av gjuteriet inriktade man sig på hantverksföremål i tenn under 1920- och 1930-talen, samt på belysningsarmaturer som blev företagets huvudprodukt. År 1953 fusionerades Taito Ab med Idman Ab, vilket så småningom ledde till att Taito upplöstes.
Under 1950-talet expanderade företaget internationellt och exporterade armaturer till USA, bland annat till Finland House i New York och FN:s högkvarter.
Paavo Tynell räknas i dag som en av Finlands mest betydelsefulla industridesigners.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
17 100
E
U
R
178 524
S
E
K
19 342
USD
Utropspris
12 000 - 14 000 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (49 bud)
6
25 apr 2021 16:27
17 100 EUR
13
25 apr 2021 16:25
16 900 EUR
6
A
25 apr 2021 16:25
16 705 EUR
6
25 apr 2021 16:24
16 700 EUR
13
25 apr 2021 16:22
16 500 EUR
6
A
25 apr 2021 16:22
16 455 EUR
6
25 apr 2021 16:21
16 255 EUR
13
25 apr 2021 16:19
16 200 EUR
6
A
25 apr 2021 16:18
16 000 EUR
13
25 apr 2021 16:18
15 800 EUR
6
25 apr 2021 16:17
15 600 EUR
13
25 apr 2021 16:16
15 400 EUR
6
25 apr 2021 16:13
15 200 EUR
13
25 apr 2021 16:13
15 000 EUR
6
25 apr 2021 16:10
14 200 EUR
13
25 apr 2021 16:10
14 000 EUR
6
A
25 apr 2021 16:10
13 700 EUR
13
25 apr 2021 16:10
13 500 EUR
6
A
25 apr 2021 16:08
13 300 EUR
13
25 apr 2021 16:08
13 100 EUR
6
A
25 apr 2021 16:07
12 900 EUR
13
25 apr 2021 16:07
12 700 EUR
6
25 apr 2021 16:06
12 500 EUR
13
25 apr 2021 13:49
12 300 EUR
12
A
25 apr 2021 13:49
12 250 EUR
12
25 apr 2021 13:46
12 100 EUR
13
A
25 apr 2021 13:45
11 900 EUR
12
25 apr 2021 13:45
11 900 EUR
13
A
25 apr 2021 13:45
11 700 EUR
12
25 apr 2021 13:45
11 500 EUR
13
25 apr 2021 11:56
11 200 EUR
11
A
25 apr 2021 11:56
11 000 EUR
11
A
25 apr 2021 11:51
10 700 EUR
13
25 apr 2021 11:51
10 500 EUR
11
24 apr 2021 20:12
10 200 EUR
12
24 apr 2021 17:15
10 000 EUR
11
23 apr 2021 8:39
8 000 EUR
10
22 apr 2021 14:43
6 200 EUR
9
17 apr 2021 13:35
6 000 EUR
8
17 apr 2021 12:46
4 500 EUR
1
16 apr 2021 15:27
3 400 EUR
7
13 apr 2021 4:58
3 200 EUR
1
11 apr 2021 21:51
3 100 EUR
6
11 apr 2021 18:26
3 000 EUR
5
10 apr 2021 21:17
1 000 EUR
4
10 apr 2021 19:53
600 EUR
3
10 apr 2021 18:21
500 EUR
2
10 apr 2021 14:31
100 EUR
1
10 apr 2021 14:00
30 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Anna Rosenius
Helsingfors
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–12
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 10–13
+358-9-668 91 10

Kundservice