Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281

Ilmari Tapiovaara

(Finland, 1914-1999)
Ilmari Tapiovaara
(Finland, 1914-1999)

Ilmari Tapiovaara, karmstolar, 6 st, "Nana", Merva 1900-talets mitt.

Svart stålrörsstomme, sits, ryggstöd och armlän i plywood. Bär tillverkarens etikett. Stapelbara. Sitsens höjd 43 cm.

Ställvis omfattande slitage. Repor. Färgbortfall.

Formgivare

Utropspris
600 - 800 EUR

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13