1303877

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo tynell, taklampa, taito, 1900-talets mitt.

Paavo Tynell, taklampa, Taito, 1900-talets mitt.

För 6 ljuspunkter. Mässingsstomme, glaskupor samt blomformade dekorationer. Total höjd 160 cm. Diameter 55 cm.

Åldersrelaterat slitage. Märken. Elektrifieringen garanteras inte av Bukowskis.

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977

Klubbat pris
6 000
61 127
7 140
Utropspris
8 000 - 10 000 EUR
Budhistorik (18 bud)
25 apr 19:28
6 000 EUR
25 apr 19:28
6 000 EUR
25 apr 19:25
5 800 EUR
25 apr 19:25
5 600 EUR
25 apr 19:22
5 400 EUR