Fulvio Bianconi

(Italien, 1915-1996)
Fulvio Bianconi
(Italien, 1915-1996)

Fulvio Bianconi, Vas, "A Macchie", modell 4321, signerad Venini Murano Italia. Ca 1950.

Klar kristall med nonfigurativ dekor på motsatta sidor. Höjd 21 cm, bredd 11 cm, djup 7,8 cm. Etsad signering på tre rader.

Repor. Märken. Åldersrelaterat slitage.

Modellen 4321, dekorerad endast på ena sidan, var utställd på XXV Biennalen i Venedig år 1950.

Modellen illustrerad på sidan 121 i katalogen "Fulvio Bianconi at Venini", ed. Marino Barovier med Carla Sonego. Le stanze del Vetro, Fondazione Cini. Skira, 2015.

Fulvio Bianconi, född i Padova år 1915, visade redan vid mycket ung ålder tecken på konstnärlig begåvning och häpnadsväckande skicklighet i teckning. Ursprungligen var han intresserad av karikatyrteckning, men i början av 1930-talet inleddes karriär som grafisk formgivare i Milano. Under följande årtionde övergick han till att arbeta med glaskonst, vilket snart resulterade i ett långt och fruktbart samarbete med glasfabriken Venini i Murano. Under 1950-talet blev Bianconi en av glasfabriken Veninis mest produktiva konstnärer och hans stil skulle komma att påverka hela fabrikens produktion. På Venedigbiennalen år 1950 var en väsentlig del av de utställda föremålen från Venini formgivna av Fulvio Bianconi. Hans moderna formspråk medförde internationellt erkännande för såväl glasfabriken Venini som för konstnären själv.
Arbetet som grafisk formgivare och formgivning av konstglas gick hand i hand genom hela Bianconis karriär. Bakgrunden som karikatyrtecknare och bildkonstnär kommer tydligt fram i Bianconis färgglada glasföremål, fulla av humor och lekfullhet.

Utropspris
12 000 - 15 000 EUR

Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492