Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281

Mikko T. Pyykönen, Speldosa, "Laputa", sterlingsilver, 2018. Unik.

Blad i silver och i förgyllt silver. Roterande träd, graverade motiv ur Hayao Miyazakis film "Laputa – slottet i himlen" (1986), Studio Ghibli Co Ltd. Speldosan spelar filmens signaturmelodi "Kimi o Nosete/ Carrying You", som komponerats av Joe Hisaishi.
Mekanismen i metall märkt Yongsheng.
Höjd 16,5 cm, dosans bredd 7,6 cm, djup 5,7 cm.
Totalvikt ca 507 g.

Obetydligt slitage.
Fungerar vid katalogisering, Bukowskis garanterar ej framtida funktion.

Utropspris
1 300 - 1 500 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist konst, design och konsthantverk, filialchef Helsingfors
+358 (0)50 340 5492

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13