1307128

Birger Kaipiainen

(Finland, 1915-1988)
Birger kaipiainen, dekorationsfat, stengods, signerad kaipiainen arabia.

Birger Kaipiainen, dekorationsfat, stengods, signerad Kaipiainen Arabia.

Iriserande glasyr med blommor och keramikpärlor. Storlek 54x39 cm.

Åldersrelaterat slitage. Märken. Dedikation på baksidan

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977

Utropspris
4 000 - 6 000 EUR