1308401

Birger Kaipiainen

(Finland, 1915-1988)
Birger kaipiainen, kanna, stengods, signerad kaipiainen.

Birger Kaipiainen, kanna, stengods, signerad Kaipiainen.

Blommotiv mot ljus fond. Höjd 30 cm. Längd 26 cm.

Åldersrelaterat slitage. Ställvis gulnad.

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977

Utropspris
3 000 - 4 000 EUR