Kan inte nå servern

Børge Mogensen

(Danmark, 1914-1972)
Børge Mogensen
(Danmark, 1914-1972)

Børge Mogensen, fåtöljer, ett par, "Spanska stolen" Fredericia Stolefabrik, Danmark.

Ekstomme, läderklädsel. Bär tillverkarens etikett. Bredd 82 cm. Höjd 68 cm.

Åldersrelaterat slitage. Märken. Torrsprickor på lädret.

Formgivare

Børge Mogensen var en framgångsrik dansk möbelformgivare som bidrog till att göra dansk möbelkonst världskänd på 1950-talet med sina funktionella sittmöbler i trä. Efter en gedigen utbildning hos Kaare Klint på den Kungliga Danska Konstakademien i Köpenhamn blev han en central formgivare i Danmark. Mycket av det vi i dag associerar med dansk möbeldesign är formgivet av Mogensen. Mogensen startade eget 1950 och karakteriseras av starka och enkla linjer. Några välkända modeller är “Hunting chair”, “Spokeback Sofa” och “Spanish Chair”.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
4 610
E
U
R
52 231
S
E
K
4 810
USD
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (36 bud)
17
25 apr 2021 16:19
4 610 EUR
18
25 apr 2021 16:16
4 410 EUR
15
A
25 apr 2021 16:16
4 210 EUR
17
25 apr 2021 16:16
4 100 EUR
15
A
25 apr 2021 16:13
3 950 EUR
17
25 apr 2021 16:13
3 850 EUR
15
A
25 apr 2021 16:12
3 750 EUR
17
25 apr 2021 16:12
3 650 EUR
15
A
25 apr 2021 16:11
3 550 EUR
16
25 apr 2021 16:11
3 450 EUR
15
25 apr 2021 16:01
3 350 EUR
14
24 apr 2021 21:11
3 250 EUR
13
24 apr 2021 17:10
3 150 EUR
12
19 apr 2021 10:17
3 050 EUR
11
15 apr 2021 7:07
2 950 EUR
10
14 apr 2021 21:37
2 850 EUR
7
A
14 apr 2021 21:07
2 750 EUR
9
14 apr 2021 21:07
2 700 EUR
7
12 apr 2021 10:49
2 600 EUR
8
A
12 apr 2021 10:49
2 500 EUR
7
12 apr 2021 10:49
2 500 EUR
8
A
12 apr 2021 10:48
2 400 EUR
7
12 apr 2021 10:48
2 300 EUR
8
12 apr 2021 10:07
2 200 EUR
7
11 apr 2021 16:10
2 100 EUR
6
A
11 apr 2021 16:10
2 000 EUR
7
11 apr 2021 16:10
2 000 EUR
6
10 apr 2021 18:20
1 950 EUR
5
A
10 apr 2021 18:20
1 900 EUR
5
10 apr 2021 9:00
1 850 EUR
4
A
10 apr 2021 8:59
1 800 EUR
5
10 apr 2021 8:59
1 800 EUR
4
10 apr 2021 8:25
1 750 EUR
3
9 apr 2021 21:15
1 700 EUR
2
9 apr 2021 19:16
1 550 EUR
1
9 apr 2021 15:32
1 500 EUR
Alla tider är i CEST
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Anna Rosenius
Helsingfors
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice