Kan inte nå servern

Timo Sarpaneva

(Finland, 1926-2006)
Timo Sarpaneva
(Finland, 1926-2006)

Timo Sarpaneva, Postum skulptur, "Kajak", signerad Pino Signoretto 2009 (2).

koboltblå och klar kristall. Glasblåsare Pino Signoretto, Murano. Längd 75 cm.

Helhetsintrycket är gott.

Proveniens

Timo Sarpanevas familj.

Övrig information

Hade Sarpaneva något favoritarbete bland sina verk? Om ett måste namnges, kanske det skulle vara Kajaken. Det ursprungliga verket föddes på 1950-talet, då glas inte förstods som ett material för skulptur. Efter kriget tillverkades det nästan enbart bruksföremål av glas. Orkidén, som föddes samtidigt som Kajaken, var inte en vas, och Kajaken var inte heller en avokadoskål, som det spekulerades vid ett tillfälle. De var skulpturer.

Timo återvände ofta till mästerverk från sin ungdom i sina berättelser, och det är inte konstigt att han började sitt arbete i Murano med just dessa former och tekniker. "Kajaken kan vara sådär en meter lång och i följande färger - svart, rubin, ametist, blå - Påminn mig om att göra färgskalor när vi kommer till hotellet." Färgskalorna gjordes på kvällen i den tysta restauranghallen på ett litet venetianskt hotell. Men tiden nådde konstnären och Pino Signoretto utförde de färgade Kajak-skulpturerna postumt år 2009.

Marjatta Sarpaneva

Formgivare

Den världsberömde finländske konstnären och formgivaren Timo Sarpaneva föddes i Helsingfors 1926 och avled i samma stad 2006. Sarpaneva arbetade huvudsakligen med glas, men också med andra material såsom trä, metall, textil och porslin. Från och med 1950 var han knuten till Iittala, där han 1966 formgav ljusstaken "Festivo", vilken idag finns i vart och vartannat hem. Sarpaneva räknas i dag till Finlands mest inflytelserika konstnär under 1900-talet.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
14 200
E
U
R
162 022
S
E
K
14 770
USD
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (49 bud)
7
25 apr 2021 16:53
14 200 EUR
4
A
25 apr 2021 16:53
14 000 EUR
7
25 apr 2021 16:53
14 000 EUR
4
25 apr 2021 16:53
13 200 EUR
7
A
25 apr 2021 16:52
13 000 EUR
4
25 apr 2021 16:52
13 000 EUR
7
25 apr 2021 16:51
12 700 EUR
4
A
25 apr 2021 16:51
12 500 EUR
4
25 apr 2021 16:51
12 200 EUR
7
A
25 apr 2021 16:51
12 000 EUR
4
25 apr 2021 16:51
12 000 EUR
7
25 apr 2021 16:50
11 700 EUR
4
A
25 apr 2021 16:50
11 500 EUR
4
25 apr 2021 16:50
11 200 EUR
7
A
25 apr 2021 16:50
11 000 EUR
4
25 apr 2021 16:50
11 000 EUR
7
25 apr 2021 16:49
10 700 EUR
4
A
25 apr 2021 16:49
10 500 EUR
4
25 apr 2021 16:49
10 200 EUR
7
A
25 apr 2021 16:49
10 000 EUR
7
25 apr 2021 16:49
9 700 EUR
4
A
25 apr 2021 16:49
9 500 EUR
4
25 apr 2021 16:48
9 200 EUR
7
A
25 apr 2021 16:48
9 000 EUR
4
25 apr 2021 16:48
9 000 EUR
7
25 apr 2021 16:48
8 700 EUR
4
A
25 apr 2021 16:48
8 500 EUR
4
25 apr 2021 16:48
8 200 EUR
7
A
25 apr 2021 16:48
8 000 EUR
4
25 apr 2021 16:48
8 000 EUR
7
25 apr 2021 16:47
7 700 EUR
4
A
25 apr 2021 16:47
7 500 EUR
4
25 apr 2021 16:47
7 200 EUR
7
A
25 apr 2021 16:47
7 000 EUR
4
25 apr 2021 16:47
7 000 EUR
7
A
25 apr 2021 16:47
6 700 EUR
4
25 apr 2021 16:47
6 500 EUR
7
A
25 apr 2021 16:47
6 200 EUR
4
25 apr 2021 16:47
6 000 EUR
7
25 apr 2021 16:46
5 800 EUR
4
25 apr 2021 16:46
5 600 EUR
6
25 apr 2021 16:46
5 400 EUR
5
25 apr 2021 16:45
5 200 EUR
6
25 apr 2021 16:44
5 000 EUR
5
24 apr 2021 16:16
4 500 EUR
4
24 apr 2021 10:11
4 000 EUR
3
19 apr 2021 18:14
3 200 EUR
2
12 apr 2021 9:35
3 000 EUR
1
10 apr 2021 23:43
2 000 EUR
Alla tider är i CEST
Omfattas av följerätt

Enligt lag betalar köparen en konstnärsavgift för detta konstverk. Avgiften är som högst 5%. Ju högre försäljningspris desto lägre procentsats. För mer information kring denna lag:

I Sverige: BUS
I Finland: Kuvasto och följerätt och Kuvasto

Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Anna Rosenius
Helsingfors
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice