1311873

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo tynell, taklampa, modell 1995/2 taito, 1900-talets mitt.

Paavo Tynell, taklampa, modell 1995/2 Taito, 1900-talets mitt.

Två mässingslampor kopplade i metallskena. Bär tillverkarens stämpel Taito Made in Finland, TT. Skenans längd 56 cm. Kupans höjd 27 cm. Diameter 19,5 cm. Total höjd ca 97 cm.

Åldersrelaterat slitage. Märken på övre kanten. Repor. Ej funktionstestad.

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977

Utropspris
1 500 - 2 000 EUR