1312231

Hans Olsen

(Danmark, 1919-1992)
Hans olsen, soffa, för juul kristensen, danmark 1950-talets slut.

Hans Olsen, Soffa, för Juul Kristensen, Danmark 1950-talets slut.

Teakstomme, rygg i flätad rotting. Läderklädda plymåer. Längd 183 cm, sitthöjd ca 35 cm, totalhöjd 69 cm.
Plakettmärkt "Danish Furnituremakers control".

Plymåer med slitage och fläckar. Sitsen med skadade resårer. Senare rotting.

Placering: Mastgatan 4-6, Gamla Hamnen, 00160 Helsingfors - N500
Nan Jarjis
Nan Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

Utropspris
1 500 - 2 000 EUR