1312233

Hans J Wegner

(Danmark, 1914-2007)
Hans j wegner, karmstolar, 6 st, "the round chair", johannes hansen möbelsnedkeri, danmark, 1950-tal.

Hans J Wegner, Karmstolar, 6 st, "The Round Chair", Johannes Hansen Möbelsnedkeri, Danmark, 1950-tal.

Stomme i teak. Sits i flätad rotting. Sitthöjd 43 cm. Bredd 63 cm, höjd 77 cm. Brännstämplade Johannes Hansen Copenhagen Denmark.

Renoverade, med senare rotting. Enstaka skador i rottingen, enstaka märken. Spricka.

Nan Jarjis
Nan Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492

Utropspris
4 000 - 6 000 EUR