1288383

Otto Roland Mellin, Brosch, 18K guld, pärla. Helsingfors 1906.

Otto roland mellin, brosch, 18k guld, pärla. helsingfors 1906.

Diameter 28 mm.
Total vikt 7,9 g.

Obetydligt ytslitage.

Övrigt

Inspirerad av fornnordiska spännbucklor och danska V. Christesens arkeologiska smycken. Spännbucklan var ett vanligt motiv i Otto Roland Mellins produktion av smycken inspirerade av arkeologiska fynd. Dessa var alltid dekorerade med filigran och granuler och ibland även med en pärla i mitten.
Källa Ulla Tillander-Godenhielm, "Guldsmedsmästarna Roland & Otto Rolande Mellin, 1991, s. 47-50.

Frida Nyman
Frida Nyman
Guldsmed, värderare smycken (Finland)
+358 (0)50 407 9406

Utropspris
600 - 800 EUR