Otto Roland Mellin, Brosch, 18K guld, pärla. Helsingfors 1906.

Diameter 28 mm.
Total vikt 7,9 g.

Obetydligt ytslitage.

Inspirerad av fornnordiska spännbucklor och danska V. Christesens arkeologiska smycken. Spännbucklan var ett vanligt motiv i Otto Roland Mellins produktion av smycken inspirerade av arkeologiska fynd. Dessa var alltid dekorerade med filigran och granuler och ibland även med en pärla i mitten.
Källa Ulla Tillander-Godenhielm, "Guldsmedsmästarna Roland & Otto Rolande Mellin, 1991, s. 47-50.

Utropspris
600 - 800 EUR