Emil Wikström

(Finland, 1864-1942)
Emil Wikström
(Finland, 1864-1942)

Emil Wikström, "Kiss me".

Dedikation av konstnären. Brons, höjd 23 cm.

Åldersrelaterat slitage.

Skulpturen som skildrar faderns kärlek gjöts av konstnären själv i ett gjuteri i hans Visavuori ateljé. Modellerna är Wikströms vän och mecenat Uno Staudinger och hans dotter Ensi. Skulpturen var en gåva från konstnären till sina vänner Georg och Elsa Sidorow, och konstnären signerade den under sitt smeknamn Wiika.

Konstnär

Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
Johan Wulff
Johan Wulff
Chefsspecialist Konst
+358 (0)50 410 1377