1295831

Okänd konstnär, 1600-tal, Porträtt av en ung man.

Okänd konstnär, 1600-tal, porträtt av en ung man.

Olja på pergament, uppfodrad på ett bokomslag. 22,5x18 cm. Ramen troligtvis ursprunglig.

Målningen genomgick en omfattande konservering år 2020.

Övrigt

Målningen föreställer troligen James II (1633-1701), kung över England och Irland. I Skottland benämnd som James VII.

Johan Wulff
Johan Wulff
Chefsspecialist Konst
+358 (0)50 410 1377

Utropspris
1 800 - 2 200 EUR