Okänd konstnär, 1600-tal, Porträtt av en ung man.

Olja på pergament, uppfodrad på ett bokomslag. 22,5x18 cm. Ramen troligtvis ursprunglig.

Målningen genomgick en omfattande konservering år 2020.

Målningen föreställer troligen James II (1633-1701), kung över England och Irland. I Skottland benämnd som James VII.

Utropspris
1 800 - 2 200 EUR
Johan Wulff
Johan Wulff
Chefsspecialist Konst
+358 (0)50 410 1377