Halsband, 18K guld, smaragd och briljantslipade diamanter ca 0.48 ct tot. Erkki Nupponen, Helsingfors 1995.

Smaragden ca. 16 x 12 mm.
Kedja med Italienska stämplat.
Längd 44 cm.
Hängets höjd 33 mm.
Total vikt 84,1 g.

Obetydligt ytslitage.

Utropspris
3 500 - 3 700 EUR