Oskar Pihl

(Finland, 1890-1959)
Oskar Pihl
(Finland, 1890-1959)

Oskar Pihl, Ring, platina, stjärnsafir ca 4.0 ct och rosenslipade diamanter ca. 0.12 ct tot. A Tillander, 1930-tal.

Storlek 16,5/52.
Total vikt 4,4 g.
Med certifikat daterat 1995.

Åldersrelaterat slitage.

Oskar Pihl (1890-1959) var en guldsmed och juvelerare som formgav mindre föremål för Fabergé när han arbetade för sin morbror Albert Holmström i S:t Petersburg. Oskar Phils syster Alma Pihl var en av de mest kända smyckesformgivarna för Fabergé. Från år 1925 till sin död arbetade Pihl i Alexander Tillander verkstad i Helsingfors som guldsmed, formgivare och senare konstnärlig ledare. År 1959 dog Pihl i Helsingfors

Utropspris
1 300 - 1 600 EUR