1307176

Spegel, empire, Jonas Frisk (spegelfabrikör i Stockholm 1805-1824). Bär Jon: Frisks Spegelfabriks etikett.

Spegel, empire, jonas frisk (spegelfabrikör i stockholm 1805-1824). bär jon: frisks spegelfabriks etikett.

Bronserade dekorelement av pastellage. Spegelkrönet med skuren bladstav. Höjd 162 cm, bredd 97 cm. Spegelglas 96x73 cm. Bakstycket med del av pappersetiketten.

Renoverad. Enstaka, smärre dekorskador. Ojämnhet i krönets faneryta. Senare upphängningskrokar.

Nan Jarjis
Nan Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492

Utropspris
1 000 - 1 300 EUR