Madeleine Pyk – en samling F769

Kista/ cassone, barock, 1700-tal.

Kista med målade motiv i oktagoner, platta kulfötter. Lock på gångjärn. Ett mindre förvaringsutrymme inuti. Bärhandtag i smidesjärn. Längd 123 cm, bredd 60 cm, höjd 60 cm. Nyckel finns.

Färgbortfall och torrsprickor. Maskstungen. Beslag saknas. Senare del i låset. Locket på den inre förvaringslådan svåröppnad. Nyckel finns.

Proveniens

Konstmecenaten Nils Dahlström (1907-1978) och därefter dennes änka, fru Brita Dahlström, född Fazer (1920-2019).

Utropspris
500 - 700 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist konst, design och konsthantverk, filialchef Helsingfors
+358 (0)50 340 5492