Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285

Fickurställ, troligen Erkki Lahti "Pitti-poika", 1800-talets första hälft, Österbotten, Finland.

Höjd 48,5 cm, bredd 43 cm.

Smärre skador. Torrsprickor. Gamla senare färgkompleteringar. Helhetsintrycket är gott.

Källor:
Borgarliv i Österbotten 1700-1800-Näringslivets nätverk/Tuija Ahola-Renttu kuvanveistäjä ja Pohjanmaan porvarit, 2016 (sid. 121-143). (På finska)

MELLERSTA ÖSTERBOTTENS MUSEER OCH KULTURMILJÖER /https://web.archive.org/web/20131109134627/http://museot.keski-pohjanmaa.fi/vah_erik_4.htm

Erkki Lahti (1816-1858) "Pitti-poika" var en självlärd bildhuggare från Evijärvi Finland. Han är främst känd för sina kyrkoskulpturer inne i kyrkorna samt "fattiggubbar" utanför många kyrkor i Österbotten. Fattiggubbar är träskulpturer som användes för att samla in pengar till de fattiga. Fattiggubbar är särskilt vanliga i Österbotten, Finland.
Han gjorde även flera ryttarstatyer samt fickurställ, och hans arbeten finns representerade på många museer i Österbotten, Finland, bla. KH Rehnlunds museum - Mellersta-Österbottens landskapsmuseum i Karleby har ett liknande urställ.

Utropspris
1 500 - 1 800 EUR