Brosch, 14K guld, skuren ametist och nefrit, diamanter ca 0.14 ct tot. Importstämplad Tillander, Helsingfors 1966.

Mått 48 x 45 mm.
Total vikt 21,5 g.

Obetydligt ytslitage.

Utropspris
1 400 - 1 800 EUR