Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285

Spelbord, rokoko, Sverige ca 1770.

Fanerat med olika träslag, bordsskivan för schack, underliggande inredning för backgammon. I varsin kortända utdragbar bricka för ljusstakar. 100,5 x 52 cm, höjd 76 cm.

Restaurerat. Förstärkningar under bordet. Fanerskador i ena fotavslutet.

Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist konst, design och konsthantverk, filialchef Helsingfors
+358 (0)50 340 5492

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13