Fredrik Ahlstedt

(Finland, 1839-1901)
Fredrik Ahlstedt
(Finland, 1839-1901)

Fredrik Ahlstedt, Barn i vinterlandskap.

Sign. Olja på duk 35x48 cm.

Åldersrelaterat slitage.

Konstnär

Fredrik Ahlstedt var en finländsk bildkonstnär. Han studerade i Åbo för R.W. Ekman, vid Konstakademien i Stockholm samt i Düsseldorf. Ahlstedt var gift med konstnären Nina Ahlstedt. Han förknippas med kretsen kring Victor Westerholm och konstnärkolonin i Önningeby på Åland. En tid var Ahlstedt verksam som lärare och rektor vid Finska Konstföreningens ritskola i Helsingfors och vid Helsingfors universitet. Hans måleri präglas främst av frodiga landskap, ibland mariner och porträtt.

Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
Johan Wulff
Johan Wulff
Chefsspecialist konst, grafik och foto
+358 (0)50 410 1377