Ilmari Aalto

(Finland, 1891-1934)
Ilmari Aalto
(Finland, 1891-1934)

Ilmari Aalto, "Nature morte"

Sign. 1918. Olja på duk 67.5 x 57.5 cm.

Åldersrelaterat slitage.

"Äldre och nyare målarkonst i Finland", Galerie Hörhammer 1946, No 1, pärmbild.
"Från Edelfelt till våra dagar", Galerie Hörhammer 1948, No 1, avbildad i katalogen.
"Finsk konst i Europa", 1949-50.
"Samling Wulff", Galerie Hörhammer 1954, No 1.
"Konstnärsgillets i Finland 100-årsjubileumsutställning", Hels. Konsthall 1964, No 3.
"Konstens väg mot frihet", Ateneum 1967, No 11.
"Finsk konst 1900-1960", Leningrad-Moskva 1983, No 4, avbildad i katalogen.
"Finsk konst 1900-1960", Helsingfors stads konstmuseum, 1983, No 4, avbildad i katalogen.

Utropspris
2 500 - 3 500 EUR
Alma Ahlroth
Alma Ahlroth
Assisterande specialist, konst
+358 (0)50 428 2146