Henri de Toulouse-Lautrec

(Frankrike, 1864-1901)
Henri de Toulouse-Lautrec
(Frankrike, 1864-1901)

Henri de Toulouse-Lautrec, "Mme Marcelle Lender, en buste".

Sign. Färglitografi. Märkt "Originallithographie in acht Farben von H. de Toulouse-Lautrec". Pan I 3". (3 état) on Vélin d'Arches paper. Bildstorlek 32x24 cm.

Åldersrelaterat slitage.

Proveniens

Konstnären Ian Hellström - nuvarande ägare.

Adhémar, nr 131.

Konstnär

Henri de Toulouse-Lautrec var en fransk bildkonstnär och formgivare född i Albi i södra Frankrike. Som ung var han plågad av en skelettsjukdom som medförde att han tidigt slutade växa. Toulouse-Lautrec dog redan vid 36 års ålder men lyckades under sin korta levnad producera en mängd verk av hög konstnärlig kvalitet. Toulouse-Lautrec studerade i Paris för Léon Bonnat, Fernand Cormon samt för René Princeteau som hade hästmålningar som specialitet. I likhet med Edgar Degas avbildade Toulouse-Lautrec olika sidor av vardagslivet, bland annat kapplöpningsbanor, musik- och danssalonger och kabarélokaler. Han är främst känd för sin affischkonst bestående av bland annat reklamposters för danspalatset Moulin Rouge föreställande kabaréartisterna Jane Avril och Aristide Bruant. Han inspirerades även av det österländska plangeometriska bildspråket. Toulouse-Lautrec var en av sin tids viktigaste och mest nytänkande affischkonstnärer och målade med exceptionell kraft med svarta streck och svepande diagonaler.

Utropspris
6 000 - 7 000 EUR
Johan Wulff
Johan Wulff
Chefsspecialist Konst
+358 (0)50 410 1377