1319437

Albert Edelfelt

(Finland, 1854-1905)
Albert edelfelt, "i arkadien".

Albert Edelfelt, "I Arkadien".

Sign.1886. Akvarell 66x50,5 cm.

Helhetsintrycket är gott. Ej examinerad ur ram.

Proveniens

Konsul Woldemar Hackman förvärvade verket på Edelfelt-utställningen i Helsingfors år 1886. Därefter som arv inom familjen.

Edelfelt-utställning, Helsingfors okt-nov. 1886.
"Albert Edelfelt", Retretti, Punkaharju, 1983, nr 68.

B. Hintze 1942-44, nr 375

Johan Wulff
Johan Wulff
Chefsspecialist Konst
+358 (0)50 410 1377

Utropspris
18 000 - 22 000 EUR