Anna Sahlsten

(Finland, 1859-1931)
Anna Sahlsten
(Finland, 1859-1931)

Anna Sahlsten, Flickan från Dalarna.

Sign.1900. Olja på duk 71x49 cm.

Åldersrelaterat slitage. Krackelyr.

"Anna Sahlsten & Anna af Forselles-Schybergson", Åbo konstmuseum, 2.9.-3.10.1982.
"Anna Sahlsten 1859-1931", Konsthallen Art Anna, Idensalmi, 15.10.-20.12.2009.
"Anna Sahlsten 1859-1931", Mikkeli Konstmuseum, 29.1.-14.3.2010.

Anna Sofia Sahlsten (22.9.1859 Idensalmi-21.8.1931 Helsingfors) studerade i Finska Konstföreningens Ritskola och i Universitetets ritsal under åren 1877-1880 och därefter i Adolf von Beckers privata ritskola. Hon reste till Paris år 1884 och studerade på Academie Colarossi under Gustave Courtois ledning. Sahlsten gjorde sin konstnärliga debut samma år och hennes verk presenterades ofta på Finska Konstföreningens utställningar ända in på 1930-talet.
Hon medverkade flitigt i de av Venny Soldan arrangerade diskussions-och ritaftnarna för kvinnliga konstnärer i Elin Danielsons atelje som också bl.a. Maria Wiik, Eva Topelius och Hanna Frosterus deltog i.
Sahlsten målade folkliga typer ofta i stug- eller kyrkomiljö och anses vara en företrädare för den psykologiska realismen. Hon målade även altartavlor.
Fr.o.m 1900-talet kan man skönja en viss lättsamhet i hennes konst. En av hennes kändaste verk, Tre gummor drickande kaffe, är ett gott exempel på detta och i den målningen upptäcker man även intryck av Juho Rissanen.
Anna Sahlsten gjorde studieresor till Ryssland, Italien och de nordiska länderna. Den finstämda målningen Flickan från Dalarna från år 1900, som ingår i denna auktions utbud, målade hon i Richard Berghs (1858-1919) ateljé.
Sahlstens långa karriär som ritlärare kan betraktas som hennes andra livsverk. Hon gick i pension år 1926 efter att ha fungerat som lärare i 46 år.

Utropspris
3 500 - 4 500 EUR

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Johan Wulff
Johan Wulff
Chefsspecialist Konst
+358 (0)50 410 1377