Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Klassiska antikviteter F757
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281

Byrå, senbarock, 1700-talets första hälft.

Fanerad med valnöt och valnötsrot. Konturerad skiva, svängda lådfronter, skuren sargdekor. Utdragbar skiva under vilken tre lådor med bronsbeslag. Originallås. Höjd 83 cm, bredd 117 cm och djup 65 cm. Nyckel finns.

Bakstycket med dedikation. Renoverad. Senare ben. Torrsprickor. Smärre fanerskador. Nyckel finns.

Utropspris
1 200 - 1 400 EUR