1321777

Påskägg, Kejserliga porslinsmanufakturen i S:t Petersburg, 1800-talets slut.

Påskägg, kejserliga porslinsmanufakturen i s:t petersburg, 1800-talets slut.

På ömse sidor målade, japoniserande blomstermotiv mot vit fond. På den ena sidan blå prästkragar, på den motsatta röd blomsterkornell på gren, ställvis förgyllning. Öppningarna upp- och nertill med förgylld bård.
Höjd 9 cm.

Smärre åldersrelaterat slitage.

Nan Jarjis
Nan Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492

Utropspris
1 000 - 1 300 EUR