Design Sale Helsinki F207

233 föremål
Klubbat pris
4 600 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
Alvar Aalto, vilstol, modell 43, Artek 1900-talets slut.
Klubbat pris
1 350 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
Klubbat pris
5 500 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
Rut Bryk, relief, stengods signerad BRYK.
Klubbat pris
3 400 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
Hårgarnsmatta, 1920/1930-tal. Ca 300x200 cm.
Utropspris
1 400 - 1 600 EUR
Alvar Aalto,  matbord H94, Artek 1900-talets mitt.
Klubbat pris
4 400 EUR
Utropspris
3 500 - 4 500 EUR
Matti Martikka, gungstol, 1900-talets senare hälft.
Klubbat pris
1 701 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Takkrona, Centraleuropa ca 1900-tal.
Klubbat pris
6 900 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
Björn Weckström, Halsband "Tundra", 14K guld. Lapponia 1973.
Klubbat pris
2 511 EUR
Utropspris
1 600 - 1 800 EUR
Björn Weckström, Armband "Quadrate forms", 14K guld. Lapponia 1974.
Klubbat pris
3 400 EUR
Utropspris
2 500 - 2 800 EUR
Paavo Tynell, taklampa, modell 1621, Taito 1940-tal.
Klubbat pris
2 300 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
Klubbat pris
1 650 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Hans J Wegner, soffa,  för AP-Stolen Danmark 1950-tal.
Klubbat pris
1 650 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
Bordslampa, tillverkare Sievä 1900-talets mitt.
Klubbat pris
2 300 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
Arnold Madsen, sannolikt, fåtölj, "Clam chair". Formgiven ca 1944.
Klubbat pris
9 000 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
Helena Koskivaara, rya, modell för Wetterhoff. Ca 125x90 cm.
Klubbat pris
400 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
Klubbat pris
1 610 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
Meret Oppenheim, bord "Traccia table", ca 1990.
Klubbat pris
2 000 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
Klubbat pris
3 000 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
Paavo Tynell, taklampa, modell 554, Taito 1930-tal.
Klubbat pris
1 004 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Björn Weckström, "Lapplands stenar", 14K guld. Lapponia 1966.
Klubbat pris
2 100 EUR
Utropspris
2 500 - 2 800 EUR
Golvlampa, modell 60588, Idman 1900-talets mitt.
Klubbat pris
1 450 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
Fåtöljer, ett par 1900-talets mitt.
Klubbat pris
1 403 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
Kai Ruokonen, golvlampa, Orno 1970-tal.
Klubbat pris
3 800 EUR
Utropspris
3 500 - 4 500 EUR
Taklampa, modell ER 98/6, Itsu 1960-talets början.
Klubbat pris
500 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
Björn Weckström, Armband "Fantasi", 14K guld. Lapponia 1969.
Klubbat pris
2 750 EUR
Utropspris
2 200 - 2 600 EUR
Taklampa, Itsu 1900-talet mitt.
Klubbat pris
800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Alfred William Finch, kruka, Iris 1901.
Klubbat pris
500 EUR
Utropspris
700 - 900 EUR
Klubbat pris
8 900 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
Klubbat pris
5 200 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
Kaj Franck, Vas, signerad Kaj Franck, Nuutajärvi Notsjö.
Klubbat pris
1 150 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
Alvar Aalto, fåtölj, "Tank", Artek 2008.
Klubbat pris
3 700 EUR
Utropspris
4 000 - 6 000 EUR
Klubbat pris
38 751 EUR
Utropspris
15 000 - 20 000 EUR
Andrzej Rajch, väggtextil, "Cubes II". 1989. Ca 230x200 cm.
Klubbat pris
2 400 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
Rut Bryk, relief, signerad Rut Bryk.
Klubbat pris
6 200 EUR
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
Kaj Franck, fat, signerad Kaj Franck Nuutajärvi Notsjö.
Klubbat pris
600 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
Runar Engblom, fåtölj, 1950-talets mitt.
Klubbat pris
1 850 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
Klubbat pris
1 450 EUR
Utropspris
1 400 - 1 600 EUR
Alvar Aalto, dörrhandtag, Valaistustyö.
Klubbat pris
2 610 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
Yrjö Kukkapuro, golvlampa, modell 100 G, Haimi, 1960-tal.
Klubbat pris
2 100 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
Klubbat pris
2 600 EUR
Utropspris
1 400 - 1 600 EUR
Taklampa, modell LV3022, Valinte 1940-tal.
Klubbat pris
1 000 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
Armband, 14K guld. Westerback, Helsingfors 1965.
Klubbat pris
1 000 EUR
Utropspris
1 300 - 1 500 EUR
Paavo Tynell, taklampa 1930-tal.
Klubbat pris
870 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Märta Blomstedt, fåtölj, Aulanko-modellen. Formgiven 1939.
Klubbat pris
9 600 EUR
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR