Kan inte nå servern

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

Paavo Tynell, taklampa, modell K2-33, Idman 1900-talets mitt.

Mässing, perforerad skärm, 6 ljuspunkter, med blom- och lövformade dekorationer. Diameter 70 cm. Total höjd ca 60 cm.

Åldersrelaterat slitage. Märken. Defekter. Förkortade ledningar. Skruvar saknas. Sned pga el-ledningarnas ojämna längd. Ej funktionstestad.

Formgivare

Paavo Tynell (1890–1973) började sin bana som plåtslagarlärling och utbildade sig samtidigt vid Centralskolan för konstflit, där hans skicklighet tidigt uppmärksammades. År 1918 grundade han företaget Taito Ab i Helsingfors tillsammans med flera framstående konstnärer och industrimän.
Taito Ab:s verksamhet omfattade till en början både smedja och gjuteri, men efter nedläggningen av gjuteriet inriktade man sig på hantverksföremål i tenn under 1920- och 1930-talen, samt på belysningsarmaturer som blev företagets huvudprodukt. År 1953 fusionerades Taito Ab med Idman Ab, vilket så småningom ledde till att Taito upplöstes.
Under 1950-talet expanderade företaget internationellt och exporterade armaturer till USA, bland annat till Finland House i New York och FN:s högkvarter.
Paavo Tynell räknas i dag som en av Finlands mest betydelsefulla industridesigners.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
38 751
E
U
R
405 723
S
E
K
44 005
USD
Utropspris
15 000 - 20 000 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (50 bud)
14
A
24 okt 2021 15:21
38 751 EUR
12
24 okt 2021 15:21
38 551 EUR
14
24 okt 2021 15:19
35 751 EUR
12
A
24 okt 2021 15:19
35 551 EUR
12
24 okt 2021 15:19
35 200 EUR
14
A
24 okt 2021 15:19
35 000 EUR
14
24 okt 2021 15:18
32 351 EUR
12
24 okt 2021 15:18
32 151 EUR
14
A
24 okt 2021 15:18
32 000 EUR
14
24 okt 2021 15:18
28 500 EUR
7
24 okt 2021 15:18
28 300 EUR
14
A
24 okt 2021 15:16
27 200 EUR
7
24 okt 2021 15:16
27 000 EUR
14
24 okt 2021 15:16
26 405 EUR
13
A
24 okt 2021 15:16
26 205 EUR
13
A
24 okt 2021 15:15
25 200 EUR
14
24 okt 2021 15:15
25 000 EUR
13
A
24 okt 2021 15:15
24 700 EUR
7
24 okt 2021 15:15
24 500 EUR
13
24 okt 2021 15:15
22 751 EUR
12
A
24 okt 2021 15:15
22 551 EUR
12
24 okt 2021 15:15
21 700 EUR
7
A
24 okt 2021 15:15
21 500 EUR
7
A
24 okt 2021 15:15
17 300 EUR
8
24 okt 2021 15:15
17 100 EUR
7
A
24 okt 2021 15:14
16 700 EUR
11
24 okt 2021 15:14
16 500 EUR
7
24 okt 2021 15:14
15 200 EUR
8
24 okt 2021 15:14
15 000 EUR
7
A
24 okt 2021 15:14
14 200 EUR
8
24 okt 2021 15:14
14 000 EUR
7
A
24 okt 2021 15:13
13 200 EUR
10
24 okt 2021 15:13
13 000 EUR
7
24 okt 2021 15:13
12 200 EUR
10
A
24 okt 2021 15:13
12 000 EUR
10
24 okt 2021 15:13
11 201 EUR
9
A
24 okt 2021 15:13
11 001 EUR
9
A
24 okt 2021 15:13
11 000 EUR
7
24 okt 2021 15:13
10 800 EUR
9
24 okt 2021 15:12
10 400 EUR
8
24 okt 2021 13:57
10 200 EUR
7
23 okt 2021 13:53
10 000 EUR
4
21 okt 2021 21:26
8 000 EUR
6
21 okt 2021 20:36
7 000 EUR
4
11 okt 2021 16:54
6 000 EUR
5
11 okt 2021 13:30
4 200 EUR
4
9 okt 2021 17:16
4 000 EUR
3
9 okt 2021 15:53
1 000 EUR
2
9 okt 2021 6:22
300 EUR
1
8 okt 2021 12:16
100 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Anna Rosenius
Helsingfors
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–12
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 10–13
+358-9-668 91 10

Kundservice