Kan inte nå servern
Temaauktioner online
Selected Fashion – A Private Collection F771
Auktion:
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Auktion:
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Auktion:
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Auktion:
Klassiska antikviteter F757
Auktion:
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Auktion:
Kitchen Stories E1284
Auktion:
A Token of Love E1285
Auktion:
Liveauktioner
Contemporary Art & Design 670
Auktion: 21−22 april 2026
Important Timepieces 671
Auktion: 21 april 2026
Modern Art & Design 672
Auktion: 20−21 maj 2026
Important Spring Sale 673
Auktion: 10−12 juni 2026

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

Paavo Tynell, golvlampa, modell K10-10, Idman, 1900-talets mitt.

Vit metall med genombruten skärm. Skaftet med lindad rotting. Bär tillverkarens stämpel. Höjd 150 cm. Skärmens diameter 25 cm.

Åldersrelaterat slitage. Skärmen och skaftet senare målad. Fotplattan med färgbortfall. Ej funktionstestad.

Formgivare

Paavo Tynell (1890–1973) började sin bana som plåtslagarlärling och utbildade sig samtidigt vid Centralskolan för konstflit, där hans skicklighet tidigt uppmärksammades. År 1918 grundade han företaget Taito Ab i Helsingfors tillsammans med flera framstående konstnärer och industrimän.
Taito Ab:s verksamhet omfattade till en början både smedja och gjuteri, men efter nedläggningen av gjuteriet inriktade man sig på hantverksföremål i tenn under 1920- och 1930-talen, samt på belysningsarmaturer som blev företagets huvudprodukt. År 1953 fusionerades Taito Ab med Idman Ab, vilket så småningom ledde till att Taito upplöstes.
Under 1950-talet expanderade företaget internationellt och exporterade armaturer till USA, bland annat till Finland House i New York och FN:s högkvarter.
Paavo Tynell räknas i dag som en av Finlands mest betydelsefulla industridesigners.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
6 200
E
U
R
63 612
S
E
K
7 204
USD
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (33 bud)
12
24 okt 2021 16:59
6 200 EUR
11
A
24 okt 2021 16:59
6 000 EUR
12
24 okt 2021 16:59
5 900 EUR
11
24 okt 2021 14:40
5 700 EUR
10
A
24 okt 2021 14:40
5 500 EUR
10
A
23 okt 2021 13:59
5 100 EUR
9
23 okt 2021 13:59
4 900 EUR
10
23 okt 2021 11:21
4 700 EUR
7
A
23 okt 2021 11:21
4 500 EUR
7
A
22 okt 2021 21:47
3 811 EUR
9
22 okt 2021 21:47
3 711 EUR
7
A
22 okt 2021 21:47
3 611 EUR
9
22 okt 2021 21:47
3 511 EUR
7
A
22 okt 2021 18:50
3 411 EUR
9
22 okt 2021 18:50
3 311 EUR
7
A
22 okt 2021 18:50
3 211 EUR
9
22 okt 2021 18:50
3 111 EUR
7
A
22 okt 2021 18:50
3 001 EUR
9
22 okt 2021 18:50
2 901 EUR
7
A
22 okt 2021 18:49
2 801 EUR
9
22 okt 2021 18:49
2 701 EUR
7
A
21 okt 2021 17:31
2 601 EUR
8
21 okt 2021 17:31
2 501 EUR
7
21 okt 2021 15:30
2 400 EUR
6
20 okt 2021 19:06
2 300 EUR
5
17 okt 2021 21:30
2 200 EUR
4
15 okt 2021 9:15
2 100 EUR
3
A
15 okt 2021 9:15
2 001 EUR
3
15 okt 2021 4:44
2 000 EUR
4
13 okt 2021 9:58
1 200 EUR
3
13 okt 2021 3:34
999 EUR
2
9 okt 2021 9:15
800 EUR
1
8 okt 2021 15:41
500 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Anna Rosenius
Helsingfors
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–12
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 10–13
+358-9-668 91 10

Kundservice