Kan inte nå servern

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

Paavo Tynell, taklampa, modell 1994/3, Taito 1950-tal.

Tre genombrutna konformade skärmar i mässing. Bär tillverkarens stämpel. Skärmarnas höjd 26 cm. Diameter 15 cm. Total höjd 100 cm.

Åldersrelaterat slitage och märken. Färgbortfall. Senare elektrifiering. Elektrifieringen garanteras inte av Bukowskis. Ej funktionstestad.

Formgivare

Paavo Tynell (1890–1973) började sin bana som plåtslagarlärling och utbildade sig samtidigt vid Centralskolan för konstflit, där hans skicklighet tidigt uppmärksammades. År 1918 grundade han företaget Taito Ab i Helsingfors tillsammans med flera framstående konstnärer och industrimän.
Taito Ab:s verksamhet omfattade till en början både smedja och gjuteri, men efter nedläggningen av gjuteriet inriktade man sig på hantverksföremål i tenn under 1920- och 1930-talen, samt på belysningsarmaturer som blev företagets huvudprodukt. År 1953 fusionerades Taito Ab med Idman Ab, vilket så småningom ledde till att Taito upplöstes.
Under 1950-talet expanderade företaget internationellt och exporterade armaturer till USA, bland annat till Finland House i New York och FN:s högkvarter.
Paavo Tynell räknas i dag som en av Finlands mest betydelsefulla industridesigners.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
4 504
E
U
R
47 157
S
E
K
5 115
USD
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (17 bud)
4
24 okt 2021 16:28
4 504 EUR
6
A
24 okt 2021 16:28
4 320 EUR
6
24 okt 2021 16:27
4 303 EUR
4
24 okt 2021 16:26
4 103 EUR
3
A
24 okt 2021 16:26
4 000 EUR
3
24 okt 2021 16:26
3 902 EUR
4
24 okt 2021 16:24
3 802 EUR
3
A
24 okt 2021 16:24
3 800 EUR
3
A
24 okt 2021 16:24
3 701 EUR
5
24 okt 2021 16:24
3 601 EUR
3
A
24 okt 2021 16:24
3 501 EUR
4
24 okt 2021 16:24
3 401 EUR
3
24 okt 2021 16:19
3 201 EUR
1
A
24 okt 2021 15:42
3 101 EUR
1
24 okt 2021 15:41
3 100 EUR
2
8 okt 2021 20:15
3 000 EUR
1
8 okt 2021 16:25
1 000 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Anna Rosenius
Helsingfors
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–12
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 10–13
+358-9-668 91 10

Kundservice