1327573

Impi Sotavalta

(Finland, 1885-1943)
Impi sotavalta, hårgarnsmatta, aaltonens mattväveri, kiikka, finland 1930-tal. ca 320x190 cm.

Impi Sotavalta, hårgarnsmatta, Aaltonens Mattväveri, Kiikka, Finland 1930-tal. Ca 320x190 cm.

"Iltalaulu" (Aftonsången). Brunmelerad yllematta på linnevarp.

Åldersrelaterat slitage. Fläckar.

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977

Klubbat pris
1 756
18 280
1 991
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
Budhistorik (22 bud)
24 okt 2021 16:56
1 756 EUR
24 okt 2021 16:56
1 706 EUR
24 okt 2021 16:55
1 655 EUR
24 okt 2021 16:54
1 605 EUR
24 okt 2021 16:54
1 600 EUR