Kan inte nå servern

Lisa Johansson-Pape

(Finland, 1907-1989)
Lisa Johansson-Pape
(Finland, 1907-1989)

Lisa Johansson-Pape, bordslampor, ett par, modell 40-014, Stockmann Orno 1900-talets mitt.

Foten i blått och klart glas. Mässingsdetalj. Total höjd 55 cm. Originalokärmens diameter 30 cm. Höjd 26 cm.

Åldersrelaterat slitage. Repor. Elektrifieringen och avbrytaren senare. Reparerade ramen för skärmen passa inte in i lampfoten. Ej funktionstestade. Originalskärmarna sköra och defekta.

Formgivare

Lisa Johansson-Pape var en finländsk inredningsarkitekt och formgivare född i Helsingfors. Hon studerade vid Centralskolan för konstflit. Efter examen anställdes hon Finska handarbetets vänner som textilkonstnär och senare vid bland annat Stockmanns ritkontor och deras armaturfabrik Orno. Johansson-Papes alster präglas av funktionalitet och grundkonstruktionens hållbarhet, materialen hon använde sig av var ofta emaljerad metall, akryl och glas.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
2 802
E
U
R
31 747
S
E
K
2 923
USD
Utropspris
800 - 1 000 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (52 bud)
11
A
24 okt 2021 14:18
2 802 EUR
14
24 okt 2021 14:18
2 802 EUR
11
24 okt 2021 14:16
2 702 EUR
14
24 okt 2021 14:15
2 602 EUR
11
A
24 okt 2021 14:15
2 600 EUR
11
24 okt 2021 14:13
2 500 EUR
13
A
24 okt 2021 14:13
2 400 EUR
11
24 okt 2021 14:13
2 330 EUR
13
A
24 okt 2021 14:12
2 230 EUR
11
24 okt 2021 14:12
2 130 EUR
13
A
24 okt 2021 14:12
2 030 EUR
11
24 okt 2021 14:12
1 980 EUR
13
A
24 okt 2021 14:12
1 920 EUR
11
24 okt 2021 14:12
1 870 EUR
13
A
24 okt 2021 14:12
1 820 EUR
11
24 okt 2021 14:12
1 770 EUR
13
24 okt 2021 14:11
1 720 EUR
11
A
23 okt 2021 14:17
1 670 EUR
8
23 okt 2021 14:17
1 670 EUR
11
A
23 okt 2021 14:16
1 570 EUR
8
23 okt 2021 14:16
1 520 EUR
11
A
23 okt 2021 14:12
1 470 EUR
12
23 okt 2021 14:12
1 420 EUR
11
23 okt 2021 14:08
1 370 EUR
12
23 okt 2021 13:55
1 320 EUR
11
A
23 okt 2021 13:54
1 270 EUR
12
23 okt 2021 13:54
1 250 EUR
11
A
23 okt 2021 11:12
1 050 EUR
1
23 okt 2021 11:12
1 000 EUR
11
A
23 okt 2021 11:12
980 EUR
1
23 okt 2021 11:12
960 EUR
11
22 okt 2021 15:32
910 EUR
7
16 okt 2021 18:33
890 EUR
8
16 okt 2021 14:26
870 EUR
10
16 okt 2021 0:04
850 EUR
7
14 okt 2021 19:48
830 EUR
5
14 okt 2021 18:05
810 EUR
7
14 okt 2021 12:54
790 EUR
6
A
13 okt 2021 22:59
770 EUR
9
13 okt 2021 22:59
750 EUR
6
A
13 okt 2021 22:58
720 EUR
9
13 okt 2021 22:58
700 EUR
6
A
13 okt 2021 10:26
680 EUR
8
13 okt 2021 10:26
660 EUR
6
A
13 okt 2021 8:04
640 EUR
7
13 okt 2021 8:04
620 EUR
6
11 okt 2021 19:13
600 EUR
5
11 okt 2021 19:01
480 EUR
4
10 okt 2021 8:45
460 EUR
3
10 okt 2021 8:43
440 EUR
2
9 okt 2021 19:59
420 EUR
1
8 okt 2021 11:40
400 EUR
Alla tider är i CEST
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Anna Rosenius
Helsingfors
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice