Kan inte nå servern

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

Paavo Tynell, taklampa, modell A 1965, Idman 1900-talets mitt.

Målad aluminium. Justerbar taklampa med perforerad skärm samt med hissmekanism. Underliggande bländskydd i textil. Skärmen diameter 44,5 cm.

Åldersrelaterat slitage. Fläckar. Smärre skador på bländskyddet. Elektrifieringen garanteras inte av Bukowskis. Ej funktionstestad.

Formgivare

Paavo Tynell (1890–1973) började sin bana som plåtslagarlärling och utbildade sig samtidigt vid Centralskolan för konstflit, där hans skicklighet tidigt uppmärksammades. År 1918 grundade han företaget Taito Ab i Helsingfors tillsammans med flera framstående konstnärer och industrimän.
Taito Ab:s verksamhet omfattade till en början både smedja och gjuteri, men efter nedläggningen av gjuteriet inriktade man sig på hantverksföremål i tenn under 1920- och 1930-talen, samt på belysningsarmaturer som blev företagets huvudprodukt. År 1953 fusionerades Taito Ab med Idman Ab, vilket så småningom ledde till att Taito upplöstes.
Under 1950-talet expanderade företaget internationellt och exporterade armaturer till USA, bland annat till Finland House i New York och FN:s högkvarter.
Paavo Tynell räknas i dag som en av Finlands mest betydelsefulla industridesigners.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
3 000
E
U
R
31 410
S
E
K
3 407
USD
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (17 bud)
7
24 okt 2021 14:44
3 000 EUR
6
24 okt 2021 14:43
2 900 EUR
7
A
24 okt 2021 14:43
2 850 EUR
7
A
24 okt 2021 14:43
2 800 EUR
6
24 okt 2021 14:43
2 700 EUR
7
24 okt 2021 14:18
2 600 EUR
4
A
24 okt 2021 11:53
2 500 EUR
6
24 okt 2021 11:53
2 500 EUR
4
A
24 okt 2021 1:12
2 300 EUR
6
24 okt 2021 1:12
2 200 EUR
4
A
23 okt 2021 18:54
1 700 EUR
5
23 okt 2021 18:54
1 650 EUR
4
23 okt 2021 11:24
1 600 EUR
3
A
23 okt 2021 11:24
1 550 EUR
3
14 okt 2021 10:07
1 500 EUR
2
10 okt 2021 6:50
500 EUR
1
9 okt 2021 19:26
101 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Anna Rosenius
Helsingfors
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–12
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 10–13
+358-9-668 91 10

Kundservice