Kan inte nå servern

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

Paavo Tynell, taklampor, ett par modell K2-15 Idman 1900-talets mitt.

Skärm i perforerad svart metall och vit kupa i opalglas. Bär tillverkarens stämpel. Totalhöjd ca 110 cm. Skärmens diameter 21 cm.

Åldersrelaterat slitage och märken. Färgbortfall. Takkuporna skurna. Spår av målfärg. Elektrifieringen garanteras inte av Bukowskis. Ej funktionstestad.

Formgivare

Paavo Tynell (1890–1973) började sin bana som plåtslagarlärling och utbildade sig samtidigt vid Centralskolan för konstflit, där hans skicklighet tidigt uppmärksammades. År 1918 grundade han företaget Taito Ab i Helsingfors tillsammans med flera framstående konstnärer och industrimän.
Taito Ab:s verksamhet omfattade till en början både smedja och gjuteri, men efter nedläggningen av gjuteriet inriktade man sig på hantverksföremål i tenn under 1920- och 1930-talen, samt på belysningsarmaturer som blev företagets huvudprodukt. År 1953 fusionerades Taito Ab med Idman Ab, vilket så småningom ledde till att Taito upplöstes.
Under 1950-talet expanderade företaget internationellt och exporterade armaturer till USA, bland annat till Finland House i New York och FN:s högkvarter.
Paavo Tynell räknas i dag som en av Finlands mest betydelsefulla industridesigners.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
1 266
E
U
R
13 217
S
E
K
1 432
USD
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (18 bud)
3
24 okt 2021 16:33
1 266 EUR
5
A
24 okt 2021 16:33
1 220 EUR
5
A
24 okt 2021 16:33
1 216 EUR
3
24 okt 2021 16:33
1 166 EUR
5
24 okt 2021 16:32
1 116 EUR
3
A
24 okt 2021 16:32
1 066 EUR
3
24 okt 2021 16:29
1 052 EUR
4
A
24 okt 2021 16:29
1 002 EUR
4
24 okt 2021 16:29
986 EUR
3
A
24 okt 2021 16:29
966 EUR
3
24 okt 2021 16:28
922 EUR
4
24 okt 2021 16:26
902 EUR
3
A
24 okt 2021 16:26
900 EUR
3
A
24 okt 2021 16:26
862 EUR
4
24 okt 2021 16:26
842 EUR
3
24 okt 2021 16:13
820 EUR
2
9 okt 2021 17:55
800 EUR
1
8 okt 2021 15:46
50 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Anna Rosenius
Helsingfors
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–12
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 10–13
+358-9-668 91 10

Kundservice