Georg Jensen

(Danmark, 1866-1935)
Georg Jensen
(Danmark, 1866-1935)

Georg Jensen, Armband "Magic", 18K guld, odlad pärla och diamanter ca 0.048 ct tot. Danmark.

Längd 17-19,5 cm.
Pärlornas diameter 5-8 mm.
Total vikt 3,3 g.

Obetydligt ytslitage.

Formgivare

Georg Jensen var en dansk silversmed och designer. Jensen utbildade sig på det Kongelige Danske Kunstakademie i Köpenhamn med inriktning på skulptur. Innan han startade sitt eget företag arbetade han på Bing & Grøndals porslinsfabrik. Han grundade sin silversmedja 1904 där många arbeten i jugendstil. Företaget Georg Jensen Sølvsmedie öppnade 1924 en filial på Fifth Avenue i New York City. Företaget har ofta haft formgivare knutna till sig som till exempel Sigvard Bernadotte, Arne Jacobsen och Verner Panton. Under 1960- och 1970-talen togs skulpturalt utformade smycken och armbandsklockor med i sortimentet formgivna av bland annat Vivianna Bülow-Hübe. Georg Jensen har alltid sålt högkvalitativa silverföremål med unik design. Ren och tidlös estetik är företagets signum.

Klubbat pris
400
4 508
417
Utropspris
400 - 500 EUR
Budhistorik (19 bud)
24 okt 2021 14:46
400 EUR
24 okt 2021 14:43
380 EUR
24 okt 2021 13:44
360 EUR
24 okt 2021 13:41
340 EUR
23 okt 2021 22:57
320 EUR
20 okt 2021 20:29
300 EUR
20 okt 2021 20:02
280 EUR
19 okt 2021 23:39
260 EUR
19 okt 2021 21:15
240 EUR
15 okt 2021 11:51
220 EUR
14 okt 2021 21:30
200 EUR
14 okt 2021 20:35
190 EUR
12 okt 2021 23:07
180 EUR
11 okt 2021 18:14
170 EUR
10 okt 2021 7:25
160 EUR
9 okt 2021 19:12
130 EUR
9 okt 2021 19:08
120 EUR
9 okt 2021 16:07
110 EUR
9 okt 2021 9:24
100 EUR