Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

Paavo Tynell, taklampa, Taito 1930-tal.

Stomme i mässing, fyra svängda armar med glaskupor, beklätt skaft dekorerat med tofs. Diameter 65 cm. Höjd 85 cm.

Åldersrelaterat slitage. Kuporna med tillverkningsrelaterade märken. Ej funktionstestad.

Proveniens

(UPM) United Paper Mills Ltd, Myllykoski Pappersbruk, Tjänstemanna klubb.

Formgivare

Klubbat pris
670
7 015
761
Utropspris
800 - 1 000 EUR
Budhistorik (9 bud)
24 okt 2021 17:28
670 EUR
24 okt 2021 17:28
650 EUR
24 okt 2021 16:35
620 EUR
24 okt 2021 12:27
600 EUR
23 okt 2021 18:57
450 EUR
23 okt 2021 10:23
400 EUR
18 okt 2021 0:20
350 EUR
9 okt 2021 9:00
300 EUR
8 okt 2021 14:12
150 EUR

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13