1334333

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo tynell, taklampa, taito tidigt 1950-tal.

Paavo Tynell, taklampa, Taito tidigt 1950-tal.

Beställningsarbete. Polerad koppar, genombruten skärm med vit insida och fyra ljuspunkter ovanför gallren. Höjd ca 60 cm. Diameter 59 cm.

Åldersrelaterat slitage. Färgbortfall. Senare takmetall. Aningen böjda delar. Ej funktionstestad.

Placering: Mastgatan 4-6, Gamla Hamnen, 00160 Helsingfors - N600
Proveniens

UPM, United Paper Mills Ltd, Myllykoski Pappersbruk.

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

Auktionen avslutas
5 dagar 5 timmar
15 000
150 238
17 419
Utropspris
25 000 - 30 000 EUR
Acceptpriset är ej uppnått
EUR
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 15 200 EUR. Läs mer.
Budhistorik (6 bud)
14 okt 18:58
15 000 EUR
11 okt 16:53
13 000 EUR
11 okt 13:18
12 000 EUR
9 okt 17:16
11 000 EUR
9 okt 15:43
10 000 EUR